Horúčavy a bábätká: Ako ich ochrániť pred slnkom a prehriatím?
Leto a teplé dni prinášajú radosť z prechádzok, výletov a pobytu na čerstvom vzduchu, no pre najmenších predstavujú aj zvýšené riziko. Bábätká a malé deti ešte nemajú plne vyvinutú schopnosť regulovať svoju telesnú teplotu, preto sú v horúčavách obzvlášť zraniteľné.
MUDr. Michal Almáši
pediater
Ako spoznať, že je im teplo? Ako ich správne obliecť, hydratovať a chrániť pred slnkom? Spolu s MUDr. Michalom Almášim z Detskej ambulancie MIGOLD s. r. o. v Banskej Bystrici vám prinášame praktický a zrozumiteľný prehľad najdôležitejších informácií, ako prežiť horúce dni pokojne, bezpečne a bez zbytočného stresu a rizika.
Varovné signály prehriatia a dehydratácie u najmenších
Detičky sa líšia od dospelých tým, že majú relatívne väčší povrch tela vzhľadom na celkovú veľkosť. To znamená, že koža, ako veľmi dôležitý orgán, cez ktorý sa odparujú tekutiny, v podstate odovzdá do prostredia viac tekutiny. V tomto zmysle je termoregulácia dieťatka aktívnejšia a má menšie rezervy.
Ako teda spoznáme, že je dieťatku teplo?
Spoznáme to na základe psychických, ale aj fyzikálnych známok.
Pri tých psychických vnímame, že je dieťatko nepokojné, menia sa mu nálady, nemá štandardný režim spánku a môže byť predráždené alebo môže napríklad byť menej aktívne. Samotná hydratácia sa hodnotí na základe určitých faktorov, medzi ktoré patrí vlhkosť slizníc. To znamená, že môže mať dieťatko, v závislosti od veku, suchšie pery. To je jeden z prvých varovných signálov.
Ďalšími sú začervenané líčka, pretože sa mení cirkulácia v oblasti tváre. Nastáva hypertermia, keď sa nestíha odvádzať akumulované teplo v súvislosti s objemom tekutiny, ktoré telo obsahuje. A taká často opisovaná poznámka je, že fontanela, časť na hlávke – zrast lebečných švov, je v podstate poklesnutá. Tento signál hodnotia lekári, ako signál vážnejšej dehydratácie. No veľmi dôležitou známkou u dojčat alebo batoliat je menej ako štandardne, alebo skoro vôbec nacikaná plienka.
Na základe týchto pár signálov vie rodič veľmi jednoducho zistiť, že dieťatko potrebuje viac tekutín, ale v praktickom živote sa s touto situáciou v podstate ani nestretávame, pretože každý rodič ponúka svojmu dieťaťu v teplejšom prostredí tekutiny. Či už je to formou dojčenia alebo podávania tekutín v podobe vody alebo čajíka.
Menej je viac: Praktické rady k obliekaniu bábätka v lete
V zásade sa riadime tým, že u dojčaťa môžu byť ručičky, nôžky chladnejšie, respektíve nie také teplé, a to kedykoľvek v priebehu dňa, pretože táto cirkulácia nie je pre organizmus taká podstatná. Čiže to, či je správne oblečené do horúceho alebo chladného počasia, zistíme na dotykovom prejave hlavne hrudníka, chrbátika, niekedy nošteka… Vo väčšine prípadov, až v 98 % prípadoch, sa stretávame s tým, že rodič dieťa naoblieka až príliš. To je to, na čo si musíme dať pozor. A to, že je dieťatko prehriate, zistíme zase jednoducho tým, že je spotené na záhlaví a na chrbátiku. Zároveň je ďalším signálom už spomínaná červeň v líčkach a že je dieťa nepokojné a mrví sa v kočíku. Tento diskomfort určite dokážeme spozorovať. Najčastejšou chybou teda jednoznačne je, že detičky zbytočne babušíme.
Konkrétne čo dieťaťu obliecť, je veľmi ťažká otázka. Ale v podstate u dieťaťa do roka, do dvoch rokov je ideálne obliecť o jednu vrstvu viac než si oblečieme my dospelí, ale treba sa k tomu postaviť prakticky, aj čo sa pokrývky hlavy týka.
Plienka na kočíku nie je problém, ak zvolíte správny materiál
Toto je zase veľmi praktická otázka, takže odpoveď bude krátka a praktická. Áno, plienka je maximálne priedušná, to znamená, keď je to sieťka, plienka, pokiaľ je to bavlnený, vzdušný materiál, tak je absolútne v poriadku, keď kočík prekryjeme. Prúdenie vzduchu zostáva dostatočné. Samozrejme, dieťa chránime pred priamym prudkým slnkom. Tieň je vyslovene žiaduci.
Od akého veku môžeme používať opaľovací krém u bábätka a aký typ je najvhodnejší?
V podstate môžeme krém používať od úplne najnižšieho veku. Presne odvtedy, ako začneme chodiť s dieťatkom von, čiže od narodenia, ak by bola tendencia, že by dieťatko mohlo byť vystavované aj priamemu, aj nepriamemu opaľovaniu.
Máme veľmi kvalitné krémy, v ktorých faktory sa pohybujú do roka zhruba na tých 50, potom to ide od roka na 30 a menej. Vyberáme si podľa značiek, to znamená, aby značka bola osvedčená, aby mala dobré referencie, aby to bol certifikovaný výrobca. Ale ak dieťa normálne kočíkujeme, keď má napríklad 4 až 5 mesiacov, faktor 30 je úplne v poriadku. Nemusí byť vyšší.
Čím menšie dieťa, tým väčšia opatrnosť
Na otázku, či je rozdiel medzi tým, ako znáša horúčavy batoľa a ako ich znáša staršie dieťa, napríklad vo veku 1 až 3 roky odpovedám jednoznačne áno. Je v tom veľký rozdiel, a to preto, že batoľa má menšie rezervy vykrytia termoregulácie, či už pozitívnym smerom, alebo v negatívnom zmysle prehriatia alebo podchladenia. To znamená, že čím menšie dieťa, tým skôr sa prehreje.
Takže už to len zhrniem. Naozaj musíme dávať veľký pozor a sledujeme znaky, ktoré som už spomínal. Čím menšie dieťa, tým starostlivejšie ho sledujeme, ale v podstate si svoje dieťa poznáme a dokážeme spozorovať, ak sa niečo zlé deje. Takže ročné dieťa – suché plienky, prehriatie vidno v červeni na líčkach, je prítomný nepokoj, predráždenosť alebo je opakovanie spavejšie a má suché pery, neskôr aj suchý jazyk. Pri väčšom dieťatku toto všetko môže nastupovať s trošku dlhšou časovou odozvou.