Skip to content

Starostlivosť o zdravé detské zúbky: Kedy začať a na čo si dať pozor?

Kedy je ten správny čas, začať so starostlivosťou o detské zúbky? Čo môžete urobiť už teraz? Ako na to? Má cumlík naozaj negatívny vplyv na chrup? Čo, keď vaše dieťa odmieta spolupracovať? Je pravda, že „dieťa zdedilo zuby po vás“? Detská zubárka, pani MDDr. Miroslava Hadbavná nám odpovedala na tieto, aj ďalšie otázky.

MDDr. Miroslava Hadbavná

detská zubárka

Kedy začať čistiť zúbky malým deťom a akou kefkou?

Zúbky čistíme hneď, ako sa v ústach objaví ten úplne prvý a vôbec neprekáža, že nie je kompletne prerezaný. Aby naše deti mali zuby zdravé, na čistenie nám na úvod postačí kefka a čistá voda. Zubnú pastu odporúčam podľa veku, stavu chrupu a potrieb dieťaťa. Obchody nám ponúkajú širokú škálu zubných pomôcok a ja sama nepreferujem len jednu značku.

Za najlepšiu voľbu kefky však na začiatok považujem single kefku – jednozväzkovú s rovnými, hustými vláknami. Pri čistení sa zamerajte na to, aby ste vyčistili zub za zubom, a tiež ďasnový žliabok. No a keďže čistý zub sa nepokazí, odporúčam čistiť dvakrát denne a zvýšenú pozornosť venovať aj prerezávaniu ďalších zubov. Zúbky môžu byť totiž napadnuté kazom už počas prerezávania.

Pri málinko starších deťoch zvoľte jemnú zubnú kefku s mäkkými, hustými a rovnými vláknami a menšiu veľkosť hlavičky. Tá umožňuje čistenie aj ťažšie dostupných miest. Vo vyššom veku detí je už vhodná kombinácia kefiek a môžeme pridať aj sonické, ak je na to dieťa dostatočne zrelé.

Čo, ak dieťa prehltne pastu?

Čo robiť pri prehltnutí pasty? Stačí zachovať pokoj. Samozrejme, je vhodné mať zubnú pastu odloženú na bezpečnom mieste, kde k nej dieťa nemá prístup. No nie je podložené výskumom, že nejaké minimálne prehltnutie zubnej pasty ohrozuje zdravie malého nezbedníka.

Ako urobiť z čistenia zúbkov zábavu?

Zubný kaz je najrozšírenejšie bakteriálne ochorenie. Keďže nás deti pozorujú a napodobňujú, sú zvedavé, je treba im všetko neustále vysvetľovať. Keď si umývanie zúbkov zafixujú a pochopia, že to pravidelne opakujeme aj my, čistenie odmietať nebudú.

  • Začnime si teda zuby umývať spoločne ráno a večer.
  • Požiadajte dieťatko, nech vám dočisťuje vaše zuby a na oplátku mu vy budeme čistiť tie jeho, najlepšie formou hry.
  • Bábätka potrebujú, aby sme sa o ne postarali, staršie deti, aby sme im vymýšľali úlohy a zapájali ich do spoločných aktivít.
  • Hry aj pesničky sú super a skvelé sú aj svietiace kefky.

 

V každom prípade si ale vyberajme čas, kedy sa nikto z nás necíti unavený. Vždy myslime na to, že každý deň je iný. Ak dieťatko nespolupracuje, možno nemá svoj deň alebo priveľmi naňho tlačíme alebo jednoducho nechce. Určite pomôže trpezlivosť. Verte, že sa vám to vráti.

Sladkosti a ich vplyv na detské zuby

Najväčší vplyv na kazivosť detských zúbkov majú určite sladkosti.
• Keďže vieme, že deti ich milujú, tak ak už sladkosť, tak lepšie raz ako viackrát. Pretože po každej konzumácii sladkého klesá pH v ústach.
• Odporúčam preto konzumáciu sladkostí po jedle, nie medzi jedlami.
Pri jedle sa vylučuje veľké množstvo sliny a toto slinenie ešte chvíľku po jedle pretrváva. Slina kyslé pH dokáže neutralizovať.

Aké sladkosti sú z pohľadu zubárky pre zuby najhoršie? ​

Tie lepkavé. Slina ľahšie zmyje zo zubov džúsik než lízanky či karamelky. Stačí sa napiť čistej vody za sladkým jedlom, cukor sa vo vode rozpustí a zo zubov ho spláchnete. Ale vo všeobecnosti… Úplne najhoršie je spojenie zlej hygieny, jednoduchého cukru, sladených nápojov a nedokonalého alebo povrchného čistenia zubov. A pritom hygiena zubov súvisí s hygienou celého tela a tvorí dôležitú súčasť osobných návykov.

Umývanie zubov je minimálne také dôležité, ako umývanie rúk. A to predsa učíme deti v centrách, doma či na školách ako tú najzákladnejšiu vec.

Aký názor na cumlík má detská zubárka?

Cumlík nie je ideálnou pomôckou, ale ak je to potrebné, môže pomôcť pri zaspávaní a určite je lepší ako palec. Samozrejme, najlepšie je, ak cumeľ dieťatko nepoužíva vôbec, ale ak predsa, tak ortodontický. A odporúčam ho používať na upokojenie dieťaťa, no iba cez deň. Je dobré ho úplne odstrániť najneskôr do 2 až 3 rokov dieťaťa.

 Používanie cumlíka totiž ovplyvňuje kvalitu života, estetickú stránku, ale aj funkčnosť. Vzniká otvorený zhryz, rastú krivé zuby, ovplyvnené je aj konzumovanie tuhej stravy, možné sú infekcie, zvyšuje sa riziko vzniku zubného kazu a zubného kameňa. A to stále nie všetko. Cumlík je tiež zodpovedný za zlú výslovnosť, problém s dýchaním, náladovosť, nesústredenie a neprospievanie. Toto všetko bráni dieťaťu v komunikácii, napodobňovaniu grimás a výrazov. Často sa tak stáva, že nevieme uchopiť jeho potreby a emócie.

Pokazené zúbky nezdedíme, návyky áno

Rodičia mali pokazené zuby, babka mala pokazené zuby, počas tehotenstva sa mi pokazili zuby, zuby mi pokazil zubár – to sú najčastejšie vety, ktoré zaznievajú z úst mnohých pacientov. Ale za stav našich zubov sme zodpovední predovšetkým my sami.

  • Genetika môže za tvar zubov, ich počet, farbu, zubné oblúky, či polohu zubov.
  • Ak mali rodičia krivé zuby, je veľká pravdepodobnosť, že aj dieťa bude potrebovať strojček.
  • Dedíme aj tvar čeľustí.

 

No každé dieťa v prvom rade zdedí zdravé zuby so zdravou sklovinou, až na zriedkavé výnimky s genetickými poruchami. Hneď, ako sa zub prerezáva, vidíme, či je sklovina zdravá. Ale čo ešte môžu naše deti zdediť, sú zlozvyky. Zubný kaz sa zdediť jednoznačne nedá, keďže je to bakteriálne ochorenie. Na jeho vznik sú potrebné baktérie, cukor a čas.

Zdediť ale vieme od rodiny zlé návyky, akými sú pitie sladených nápojov, cmúľanie lízaniek, citrusov, pojedanie sladkostí a všetkého možného pomedzi hlavné jedlá. Ak sa do toho pridá zlá alebo žiadna starostlivosť o zuby, deti vidia naše návyky a s veľkou pravdepodobnosťou ich budú mať rovnaké.

Takže, poďme deťom príkladom vo všetkom, čo ovplyvňuje zdravie ich zúbkov a buďme v tom dôslední. Návyky, ktoré si vaše dieťa osvojí v ranom veku, mu zostanú aj v dospelosti. A nezabudnite –  čistý zub sa nekazí.