Skip to content

Dojčenie, umelé mlieko a príkrmy. Aké sú trendy v tejto oblasti?

Kedy začať zavádzať prvé príkrmy a ako postupovať napríklad pri najčastejších potravinových alergénoch? Ako často sa odporúča dojčiť a aký je rozdiel medzi dojčením a umelou výživou? Aj tieto otázky sme položili pediatričke MUDr. Monike Michňovej, známej aj zo sociálnych sietí ako @detska_doktorka.

MUDr. Monika Michňová

pediater

Pozná to asi každá mama. Ešte pred pôrodom čítame články, knihy, debatujeme s kamarátkami a v hlavách nám víria myšlienky o tom, aké to bude. Budem vedieť dojčiť? Pôjde mi to hneď na prvýkrát? Budem potrebovať pomoc? Ako budem vedieť, že moje bábätko je dostatočne sýte? Čo mu mám dať papať ako prvé a kedy vlastne?

Prsník alebo fľaška?

Faktom je, že dojčenie je tou najprirodzenejšou aktivitou pre bábätko a spĺňa zároveň viaceré úlohy. Okrem zabezpečenia výživy dieťaťa je preň podstatná aj blízkosť matky, čo priamo súvisí s upokojením dieťatka. Pediatrička odporúča dojčiť na požiadanie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu a výživu odporúčajú šesť mesiacov exkluzívneho dojčenia a následne zavádzanie nemliečnych príkrmov. „Čo sa týka otázky dokedy dojčiť, opäť podľa WHO je to ako doplnok stravy minimálne do dvoch rokov veku dieťaťa, ale samozrejme je to veľmi individuálne. Všetko závisí od potrieb samotného dieťaťa, toto obdobie sa môže predĺžiť alebo aj skrátiť, keď sa dieťatko odstaví samo,“ vysvetľuje MUDr. Michňová. Samozrejme sú situácie, kedy sa vyskytnú prekážky, či už zo strany matky alebo dieťaťa, kedy nie je dojčenie možné. Vôbec to však nie je výnimočné a treba to prijať ako fakt. Dnes už sú na trhu rôzne druhy mliečnych formúl, ktorých zloženie sa stále viac približuje materskému mlieku. „Ak je dieťatko kŕmené mliečnou formulou, snažíme sa podávať výživu podľa jeho aktuálnych potrieb a vzhľadom na jeho hmotnosť a vek. V danom období je ideálna frekvencia 6-8 mliečnych dávok denne,“ dopĺňa pediatrička.

Od zemiakov až k rybám

Medzi ukončeným 4. a 6. mesiacom je ten správny čas na zavedenie prvého príkrmu, vtedy je v organizme aj tzv. imunologické okno vhodné na testovanie prípadných alergénov. Pediatrička odporúča zavádzať príkrm vždy v čase obeda, aby sme následne vedeli odsledovať prípadné reakcie na potraviny a taktiež novú potravinu pridávať vždy  po 2-3 dňoch, z toho istého dôvodu. „Štandardne sa začína jednodruhovou zeleninou, ktorá je typická práve pre našu oblasť ako je napr. zemiak, mrkva, tekvica a postupne môžeme vytvárať kombinácie jednotlivých druhov. Následne pokračujeme veľmi dôležitým mäsom, ktoré je kľúčové z hľadiska prevencie vzniku anémie,“ hovorí MUDr. Michňová. Mäso by mali mať drobci na tanieri ideálne 4-5-krát týždenne, jedna porcia by mala mať cca 25 gramov. Raz do týždňa môžeme podávať aj ryby, ideálne sladkovodné slovenské druhy ako pstruh, kapor, zubáč. Po zelenine môže prísť ovocie, najlepšie je tiež lokálne a sezónne. Čo sa lepku týka, kedysi sa v prípade, že je v rodine celiakia (teda alergia na lepok), čakalo so zavedením aj rok. Dnes je už trend iný. „Lepok zaraďujeme už od 4. mesiaca, najprv pridaním jednej lyžičky detskej krupice alebo kupovanej kaše do príkrmu. Neskôr objem navyšujeme a samozrejme sledujeme prípadné reakcie. Podobne to robíme aj s vajcom, najskôr pridáme len tretinu uvareného žĺtka do varenej zeleniny a odsledujeme, či je všetko v poriadku. Ani s bielkom sa už nečaká do roka, môžeme ho zaviesť aj skôr,“ vysvetľuje známa detská lekárka.

Strašiaci menom cukor a soľ

Do jedného roka podľa pediatričky cukor ani iné sladidlá do úst deťom nepatria, nakoľko zvyšujú riziko vzniku obezity a kazov mliečneho chrupu. Po roku je už cukor povolený, ale aj tu platí, že treba nájsť zlatú strednú cestu. „Pri soli platí pravidlo, že dojča by nemalo prijať viac ako 1 g soli denne. Pre batoľa platí hranica 2 g a tiež je ideálne aktívne jedlo nedosálať, naopak variť s obmedzeným množstvom soli a dosoliť už hotové jedlo na stole v prípade potreby u ostatných stravníkov. Ak rodič chce dieťatku ozvláštniť pokrm a zvýšiť paletu chutí, môže do jedálnička v malých množstvách postupne zaraďovať aj jednotlivé koreniny ako cesnak, cibuľa, bazalka, oregano, škorica,“ hovorí MUDr. Michňová. A aký je jej názor na populárne snacky do kočíka? „Neodporúčam dať dieťaťu do ruky rožok, nakoľko má často tendenciu sa prilepiť na podnebie a viac sa drobí, čiže je tam zvýšené riziko dusenia. Taktiež takéto pečivo obsahuje už aj prídavné látky ako napr. spomínanú soľ.“

Ako to teda robiť?

Pediatrička MUDr. Monika Michňová na záver sumarizuje, ako môžu mamičky pri zavádzaní príkrmov postupovať: „Ak ste začali prikrmovať od štvrtého mesiaca, môžete postupne zavádzať aj jednotlivé alergény v imunologickom okne. Ak plne dojčíte, môžete len popri dojčení dávať obliznúť jednotlivé alergény, alebo ak chcete plne dojčiť bez ochutnávky šesť mesiacov, môžete začať s postupným zavádzaním alergénov po šiestom mesiaci.  Ideálne je však do 1. roku zaviesť všetky alergény, ktoré bežne používate vo vašom rodinnom stravovaní.“

Poradňa

Najdôležitejšie míľniky bábätiek

Hovorí sa, že kým bábätko len leží a spí, máme čas aspoň sa najesť alebo si umyť zuby. A akonáhle sa dieťatko začne viac hýbať a neskôr chodiť či behať...
Čítať viac

Pohybové aktivity sú pre správny vývin detí kľúčové

Deti, najmä tie mladšie, majú neskutočne veľa energie, niektoré by behali od rána do večera.
Čítať viac

Spinkaj sladko, ty moje zlatíčko

Hovorí sa, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému životu. Ako nastaviť ideálny spánkový deťom podľa rôzneho veku...
Čítať viac

Sezóna kliešťov

Postrachom šantenia vonku bývajú hlavne kliešte. S MUDr. Katarínou Legrand, pediatričkou z OKiDOKi, sme sa pozreli na najlepšie spôsoby prevencie.
Čítať viac

Boľavé bruško

Od novorodeneckých kolík, cez diétne chyby až po dobré tipy do domácej lekárničky sme prešli s pediatričkou z OKiDOKi, MUDr. Katarínou Legrand.
Čítať viac

Duševné zdravie

Cítiť smútok na duši je po pôrode v poriadku. Kedy by sme však mali spozornieť?
Čítať viac