Kliešťa treba vybrať čím skôr a poznačiť si dátum

S prebúdzajúcim sa teplým počasím ožíva príroda aj jej rôzne súčasti, hmyz nevynímajúc. Postrachom šantenia vonku bývajú hlavne kliešte. S MUDr. Katarínou Legrand, pediatričkou z OKiDOKi, sme sa pozreli na najlepšie spôsoby prevencie, ale aj na tipy, ktoré by mohli rodičom pomôcť zvládnuť boj s týmto malým, no o to nepríjemnejším chrobákom.

MUDr. Katarína Legrand

pediater

Prevencia voči kliešťom je asi najzásadnejšia vec, ktorú v „boji“ s nimi môžeme urobiť. Pediatrička to zhŕňa v pár bodoch: „Je jedno, či ide o batoľa alebo adolescenta, vždy, keď ideme do trávnatej oblasti, majme pevnú uzavretú obuv, ideálne aj v lete ponožky. Rovnaký účinok majú aj nohavice – radšej ľahké vzdušné dlhé nohavice ako krátke. Svetlá farba oblečenia je vhodná preto, že na nej ľahko zbadáme čierneho kliešťa.“ Nápomocný môže byť aj repelent, pokojne aj prírodný s prídavkom levandule, mäty, tymiánu alebo eukalyptu, ktorých intenzívna vôňa pôsobí na hmyz odpudzujúco. Význam má aj očkovanie, ktoré je aktuálne dostupné iba proti kliešťovej encefalitíde, pričom treba dbať na dôsledné dodržanie očkovacej schémy, kedy po základnej 3-dávkovej očkovacej schéme je potrebné každé tri roky očkovanie posilniť – podať tzv. booster dávku. „V rámci prevencie považujem za veľmi dôležité po návrate z prírody dať dieťa rovno do vane, vytriasť oblečenie, osprchovať (ideálne aj hlavu) a následne dôsledne prezrieť celé telo a hlavu. Najdôležitejšie je pozrieť miesta záhybov, kde je teplúčko a kliešte sa tam radi zdržiavajú – pod pazuchami, za ušami, medzi prstami na nohách, v slabinách, medzi polkami zadku, na krku,“ odporúča MUDr. Legrand.

Našli sme kliešťa, čo teraz?

Prvým a najdôležitejším krokom je dezinfekcia. Následne treba pinzetou zachytiť kliešťa čo najtesnejšie nad pokožkou a pokúsiť sa ho vykývať. Ak sa podarí, skvelé. Ak nie, pokojne môžete skúšať aj „starou“ metódou, čiže krémom a točením proti smeru hodinových ručičiek. Čas hrá proti nám, dôležité je ho odstrániť čo najskôr, keďže napríklad borelióza sa na človeka prenesie až po prisatí dlhšom ako 24 hodín. Kliešťa je potom ideálne spáliť alebo rozpučiť, miesto zaklieštenia opäť vydezinfikovať, príp. si zaznačiť dátum. „To je dôležité preto, aby sme v prípade objavenia sa začervenania vedeli povedať pediatrovi, kedy bol kliešť prisatý, keďže erytém pri borelióze sa tvorí s odstupom pár týždňov, nie hneď po prisatí,“ radí pediatrička a dodáva: „Kliešťa netreba posielať na žiadne rozbory. Jednak ak by bol infikovaný kliešťovou encefalitídou, ide o vírus a ten sa lieči symptomaticky. No a ak by aj bol infikovaný a u dotyčného sa ochorenie neprejaví, nebudeme predsa liečiť zdravého človeka.“  Zásadné je kliešťa nájsť čím skôr, správne ho odstrániť a poznačiť si dátum. Niekedy to nie je jednoduché, lebo existujú aj rané štádiá kliešťov, ktoré sú bledej farby a najmä vo vlasatej časti hlavy sú ľahko prehliadnuteľné.

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza, vírus a baktéria

Ako sme už spomínali vyššie, kliešte najčastejšie prenášajú dve ochorenia. Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré má veľmi pestrú škálu príznakov – od žiadnych až po zápal centrálnej nervovej sústavy (úporná bolesť hlavy, svetloplachosť, zmeny funkcií mozgu – krútenie hlavy, zmeny nálady, či správania, tieto pomerne zriedkavo, viac u dospelých). Lieči sa podľa príznakov, čiže symptomaticky. Borelióza je bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou a môže mať tri štádiá. „Prvé sa prejaví na koži červeným elipsovitým fľakom s výbledom vo vnútri. Avšak kožný prejav môže byť aj iný a môže byť tých fľakov aj viac. Druhé a tretie štádium sú veľmi rôznorodé a pomerne nešpecifické. Môžu sa prejaviť ako únava, bolesti kĺbov, obrna tvárového nervu, v najvážnejšom prípade zápal centrálnej nervovej sústavy  prejavujúci sa úpornou bolesťou hlavy obmedzujúcou normálnu existenciu a neschopnosťou predkloniť hlavu,“ vysvetľuje Katarína Legrand. Liečba je vo všetkých troch štádiách antibiotická, v druhom a treťom štádiu je potrebná liečba v rámci nemocnice, keďže sú potrebné vnútrožilové antibiotiká a intenzívna podporná liečba pacienta. „Z popisu je jasné, že borelióza je omnoho závažnejšia a taktiež ju prenáša násobne viac kliešťov ako kliešťovú encefalitídu. Preto sa budem zase opakovať, kliešte treba hlavne buď odpudzovať alebo rýchlo nájsť a odstrániť,“ zdôrazňuje pediatrička.

Dobrá rada na záver

Skúsená detská lekárka už „ťahala“ rôzne kliešte – riadne nasaté, malinké, bledšie i tmavšie, niekedy ich stihla aj lezúce po tele, vtedy to šteklí. „Preto, ak sa v lese alebo po návšteve prírody dieťa sťažuje, že niekde niečo svrbí, či šteklí – šup ho do vane, vyzliecť, vytriasť, zoskenovať od hlavy po päty a osprchovať!“, uzatvára MUDr. Katarína Legrand.

Poradňa

Najdôležitejšie míľniky bábätiek

Hovorí sa, že kým bábätko len leží a spí, máme čas aspoň sa najesť alebo si umyť zuby. A akonáhle sa dieťatko začne viac hýbať a neskôr chodiť či behať...
Čítať viac

Pohybové aktivity sú pre správny vývin detí kľúčové

Deti, najmä tie mladšie, majú neskutočne veľa energie, niektoré by behali od rána do večera.
Čítať viac

Spinkaj sladko, ty moje zlatíčko

Hovorí sa, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému životu. Ako nastaviť ideálny spánkový deťom podľa rôzneho veku...
Čítať viac

Boľavé bruško

Od novorodeneckých kolík, cez diétne chyby až po dobré tipy do domácej lekárničky sme prešli s pediatričkou z OKiDOKi, MUDr. Katarínou Legrand.
Čítať viac

Príkrmy

Kedy začať zavádzať prvé príkrmy a ako postupovať napríklad pri najčastejších potravinových alergénoch?
Čítať viac

Duševné zdravie

Cítiť smútok na duši je po pôrode v poriadku. Kedy by sme však mali spozornieť?
Čítať viac